Topuk dikeni, ortopedi hastalıkları arasında en çok karşılaştığımız rahatsızlıklardan biridir. Topuk dikenini görülen en yaygın belirtisi, hasta ayağa kalktığı zaman ayak topuk tabanında ağrı olmasıdır. Bazı hastalarda birkaç adım atıldıktan sonra ağrı hafiflemeye başlar. Hastalar, iç ayak tarafına basmakta sıkıntı yaşarlar.

Topuk dikeni, ayak topuğundaki yumuşak dokunun iltihaplanmasıdır. Bu iltihaplanmanın çoğunlukla  spor yapanlar, aşırı kilolular ve düztabanlarda görülür. Topuk dikeninde ayaklarda bulunan tendonun kısalmasından dolayı meydana gelir. Topuk Dikeni Nedir?

Topuk Dikeni Tedavisi

  • İlk olarak hasta istirahat etmeli ve ayağa gerekmedikçe yüklenmemelidir.
  • Topuk dikeni eğer yürüme bozukluğundan kaynaklıysa, ilk olarak bu duruş veya yürüme bozukluğu hastalığı iyileştirilmeye çalışılmalıdır.
  • Topuk dikeni için bir diğer etkili yöntem ise buz kompresi ve topuk dikenine iyi gelecek düzenli egzersiz yapmak. Bunun için fizik tedavi yardımı almanız gerekmektedir.
  • Topuk dikeni rahatsızlığı bazı durumlarda ilaç tedavisine gerek kalmadan geçebilmesinin yanısıra bazen de çok ilerlemektedir.  Topuk dikeni rahatsızlığından şikayetçi iseniz ve belirtiler sizde de görülüyorsa en kısa sürede bir ortopedi uzmanına görünmeniz gerekmektedir.