Son yıllarda dünyada ve ülkemizde de artan fast food tüketimiyle beraber obezite hastalığında da oldukça fazla bir artış gözlemlenmektedir. Hareketsiz yaşam fazla yağlı ve hayvansal gıdalar tüketmek bu hastalığa yol açan nedenlerdir. Obezite başta eklem rahatsızlıkları olmak üzere kalp ve damar hastalıkları, kanser, şeker hastalığı gib birçok ciddi hastalığa sebebiyet vermektedir. obezite ve eklem hastalıkları

Obezite kemik sağlığını büyük ölçüde tehdit etmektedir. Eklemlerin taşıdığı yükün artmasıyla beraber bel, kalça ve diz eklemlerinde aşınma ve yırtılmalara neden olmaktadır. Bu durum obez hastalıklarında eklem ağrıları, şişlik ve hareket etmede zorluk ve kısıtlanmalara neden olur.

Kireçlenme ve Obezite 

Kireçlenme (osteoartroz) hastalığının sebebi zayıflayan kaslardan dolayı eklemlerin taşıdığı artar ve bu durum eklem dokusunda hasara neden olmaktadır. Eklemlerdeki kıkırdak dokusu azalıp, kemiklerin birbirine sürtünmesi artar . Bu gbi hastalıklarla karşılaşmamak için kilomuzu kontrol altına almak için bir uzmanla iletişime geçmeli ve hareketsiz yaşam tarzından kurtularak eklemlerimize gereken önemi göstermeliyiz.